122. ZAEN FREUDENSTADT KONGRESİNDE DOLU DOLU UYGULAMA DOLU DOLU EĞİTİMDEYDİK

Bir kongre sonrası daha, yine farklı ve çok başarılı, çok düzenli ve bilgi dolu, uygulama dolu bir kongre... ZAEN tarafından düzenlenen 122. Tamamlayıcı Tıp Kongresinden bahsediyorum. 21-25 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleşen bu Kongrede Tamamlayıcı Tıbbın neredeyse bütün branşları ile ilgili konunun duayenleri tarafından verilen sunumlar, bildiriler ve birbirinden güzel worshoplarla geçen bu kongreye, Hocamız Hüseyin Nazlıkul, beni ve Dr. Demet Erdoğan'ı da yanında götürdü. 

İlk gün Dr. med. Monika Pirlet-Gottwald'ın, bir günlük beslenme konulu seminerine; ikinci gün Dr.Antonius Pollman'ın "Topografik-Fizyolojik Akupunktur" seminerine katıldık.

Üçüncü gün bizim için çok heyecan vericiydi, çünkü "Nöralterapi Spesyalist" kursu vardı. Kimler yoktu ki; Başta Hüseyin Nazlıkul, Hans Barop, Lorenz Fischer, Rudolf Hausmann, Armin Reiter, Bern Belles, İmke Plischko. Katılan Nöralterapistler en az 5-6 senelik uzmanlardı. Dört bölümde geçti kurs, önce sunumlar yapıldı ve arkasından uygulamalar yapıldı. Bir coşku bir heyecanla...Duayenlerin birbirlerinin öğrencilerine yeni yöntemler göstermenin getirdiği dinamizm içerisinde.

Ve ertesi gün Kongrenin Nöralterapi eğitim günüydü. Hüseyin Hoca öyle güzel bir sunum yaptı ki; her kez olağanüstü bir ilgiyle dinledi, büyük bir takdirle alkışladı. Çünkü tüm usta nöralterapistleri düşündürecek ve yeni çalışmalar başlatacak nitelikte bir sunumdu "Üst servikalin anatomisi, nörofizyolojisi, manuelterapi ile tanısı ve nöralterapi yaklaşımı" başlıklı sunum.

Almanya'da gerek Nöralterapi eğitim günü gerek spesyalistler günü ve gerekse de tüm Kongre boyunca, öyle farklı bir ilgi vardı ki Nazlıkul'a. Hatta IGNH bünyesindeki tüm çalışmalara katılanlar içinde Alman menşeili olmayan sadece Demet ve bendik ve Nazlıkul'un öğrencileri olduğumuz için bile adeta el üstünde tutulduk. Kitap evi sahiplerinden, ZAEN Dernek çalışanlarına, yönetim kurulundan kursiyerlere kadar ne çok kişi tanıyor ve özlemle karşılıyordu Nazlıkul'u. Ve biz ne kadar şanslı olduğumuzu hissettik Demet ile beraber bir kez daha.

Bu kadar uzman ve bilim adamının arasında çok farklı bir sunum yapan, yapılan her sunuma katkıda bulunan, konuşulan her konuya ekleyecek bilgisi olan Hüseyin Nazlıkul'un öğrencisi olmaktan bir kez daha haklı gurur duydum. Bir kez daha gördüm ki, sürekli araştıran, sürekli yeni kitaplar alan (ve okuyan), her hafta sonu eğitimi için yeni yayınları yakinen takip eden, akademisyenliği hayatı olmuş bir kişinin farkını 122.cisi yapılan bir Kongrede bir kez daha gördüm. Her şey için teşekkür ederim Hocam.

Dr. Tijen ACARKAN