AÇLIK HİSSİNİ BASTIRMANIN YOLLARI

Açlık karşısında nasıl daha dayanıklı olunabilir?

Vücudumuzun rafine gıda yani işlem görmüş gıdalara hiç ihtiyacı yoktur.  İhtiyacı bir kenara bırakın, özellikle beyaz un ve şeker içeren besinler, bağırsaklarımızın sindiriminde zorlandığı besinlerdir. Lezzet ayrı ama konu sağlığa gelince... sadece kilo vermek için değil, sağlıklı olmak için özellikle de vücudumuzun en çok desteğe ihtiyaç duyduğu kronik hastalıkların varlığında uzak durmamız gereken gıdalardır.

Bu sağlıksız ama lezzetli gıdalardan uzak kalabilmek için birkaç yöntem sizin için faydalı olabilir:

·      Açlık hissini duyar duymaz hemen bir şeyler atıştırmayarak, bir süre (10 dakika kadar) bekleyin. Bu süre içinde açlık hissiniz herhangi bir gıda almadan da azalma ihtimali yüksektir. 

·      Açliğiniz an hemen bir bardak su için. Mideniz dolduğunda doyma refleksi sayesinde açlık hissinizi kandırmış olacaksınız. Mide dolduğu için açlığı daha iyi tolere edebilirsiniz.

·      Özellikle tatlı şeyler yemek istediğinizde, bir dilim limon kesip yiyin ya da suyunu için. Açlık hissinizin nasıl azaldığını göreceksiniz. 

·      Öğünlerinizin miktarını küçültün. Doyma durumu beyinde kontrol edilen bir merkez sayesinde yapılmaktadır. Açlık hissinizde ara öğünleri zevk alarak bekleyin.

·      Açlık hissinden uzak durmanın diğer bir şekli ise hareket halinde olmaktır. Sadece kalorinin sınırlanması ile olan bir diyet uzun vadede başarılı olamaz. Onun için kalorinin sınırlanmasının yanı sıra aynı zamanda eksersiz yapmak ve haraket halinde olmak bir o kadar önemlidir. Hareketlilik paralelinde verilen kilolar kalıcı olarak verilmiş olan kilolardır.

Dr. Tijen Acarkan