EGZERSİZ YAPMAK LAZIM...

Yönümüzü kaybettiğimizde doğaya bakmak lazım. Canlılığın temeli, hareket etmek, sağlıklı beslenmek ve nefes almaktır. Doğru nefes almak ile ilgili bir yazımı da paylaşacağım sizinle ama bugün, evde kalma döneminde, hareketin iyice azaldığı bu günlerde, egzersizin öneminden bahsetmek istiyorum. Hareket sistemi kemik, eklem, eklem çevresi yapılar ve kaslardır. Bu yapıların hepsi kan damarları ile beslenir, lenf damarları ile artıklardan temizlenir ve sinir lifleri ile komut gelir, hareket organize edilir.

Egzersiz yapmak, belli bir kas eklem grubunu çalıştırmak üzere belirlenmiş olan hareketin tekrarlar ile yapılması anlamına gelir. Sağlıklı bir beden için düzenli egzersiz yapmak gerekir. Egzersiz yapmayan bedeni ne gibi olumsuzluklar ya da tehlikeler bekler? Yıllar içerisinde ve ilerleyen yaşla birlikte; kilo artışı; bağ dokusunun yumuşaması, sarkması; güçsüzlük, dolaşan ağrılar, kaslarının küçülmesi, kemik yapısının zayıflaması, ödem, şişkinlik, selülit, ciltte kızarıklıklar, uyku bozuklukları, kabızlık, mutsuzluk, bağışıklık sisteminin gücünün azalması ve romatizma, tansiyon, şeker ve benzeri hastalıklara yatkınlık... Bu liste daha da uzayabilir ve hepsinin oluşum mekanizması bilimsel olarak açıklanmıştır.

En ideali çocukluk yaşları itibari ile düzenli spor ve egzersiz alışkanlıklarının kazandırılmasıdır. Okullarda beden eğitimi ve sağlık (bizim zamanımızda dersin adı böyle idi) dersinin olmasının sebebi budur. Okulda olmazsa ailede ebeveynler spor ve egzersiz yapıyorlarsa, çocuklar da yapıyor (tıpkı kitap okumak gibi). Diyelim ki bunların hiçbiri olmadı ve erişkin yaşa geldiniz ve hayatınızda hiç egzersiz yok. O zaman bu yazıyı okur okumaz şimdi şu an karar verin. Egzersiz yapmaya başlayın. Şimdi başlayın. Yazının sonunda hemen başlayın. O kadar kolay işte. Küçük hedefler ile başlayın. Facebook (drtijenacarkan) sayfasında yazdığım gibi; ilk gün 5 dakika egzersiz yapın. Her gün 1-2 dakika arttırın. Vücudunuz harekete alıştıkça tekrar sayıları ve süreleri artacaktır. Önemli bir ipucu; harekete alışık olmayan bedeni harekete geçirmek enerji ister. Ve en ekonomik hareketler, üst bedenin hareketleridir. O yüzden oturduğunuz yerden bile egzersize başlayabilirsiniz. Hedefiniz her gün egzersiz yapmak olsun. Bedeniniz ile barışarak, kendinizle anlaşarak bu evde kalma sürecinden, düzenli egzersiz yapan ve sağlığına yatırım yapan biri olarak çıkmak sizin elinizde. Haydi, kapatın sayfayı ve başlayın egzersize…

Sağlıkla ve evde kalın…

Evde egzersiz de yapın…

Dr. Tijen Acarkan

Nisan 2020