NÖRALTERAPİ

Vejetatif Sinir Sistemi = Otonom sinir sistemi: Vücudun tüm otonomik (istemsiz) işlevlerini düzenleyen sistemin bir parçasıdır. Kalbin çalışması, kan basıncının kontrol edilmesi, hormonların düzenlenmesi, sindirim sisteminin çalışması, bağırsak hareketleri, idrar çıkartılması, cinsel işlevler, adet görme, terleme ve vücut sıcaklığının ayarlanması gibi temel işlevler hep bu sistem aracılığıyla yapılmaktadır.

Bu sistemde bir düzensizlik olması, kalp çarpıntısı, tansiyon sorunları, sindirim problemleri, kabızlık ve ishal, hormon düzensizlikleri (buna bağlı üreme problemleri), adet düzensizlikleri, aşırı terleme veya aşırı sıcak hissetme veya çok üşüme gibi rahatsızlıkları oluşturmaktadır. Bu da bize hastalıkların otonom sinir sistemi üzerinden semptom verdiğinin ispatıdır.

Nöralterapi hastalıkların tedavisinin vejetatif sinir sistemi üzerinden tedavi edilebileceği anlamı çıkmaktadır. Nitekim nöralterapi bu sisteme etki ederek uygulanmaktadır. Bozulmuş olan sinir sisteminin düzenlenmesi üzerinde en etkin tedavi şeklidir. Almanya başta olmak üzere çok yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir.

Uygulama sırasında yapılan enjeksiyonlar direk sinirler içine değil, sinirlerin en yoğun bulunduğu cilt altı bölgelerine yapılmaktadır. Bu nedenle yan etkisi yok denecek kadar azdır.

Cilt altındaki bu sinirler bir bilgi ağı (network) gibi tüm bedeni kapladığı için uyarının iletiminde bir sorun yaşanmamaktadır. Böylece vücudun iç dengesi sağlanmakta, hücreler üzerindeki olumsuz etki kaldırılmakta ve hücrelerin normal çalışması sağlanmaktadır. Bu noktada ağrı refleks arkını kıran, vücudunuzu toksinlerden temizleyen, tamamlayıcı tıp yöntemlerine ihtiyacınız var demektir. Bunların en önemlisi de nöralterapidir. 

Nöralterapi ile 4 yıldır uğraşmaktayım. Her geçen gün daha da sevmeye başladım. Tedavilerde aldığım sonuçlar yüz güldürücü. Nöralterapi ile vücudu bir bütünsellik içinde ele alıp, zaman ilişkisini iyi değerlendirip, geçirilen travmalar, ameliyatlar ve bozucu alan olacak tüm unsurlar dikkate alınarak bir tedavi protokolü belirlenir. Segmental yaklaşım ve o bölgenin sempatik gangliyon ve inervasyon ilişkisi hesaba katılarak, uygulanan tedavi sonucu fayda görmeyen hastam yüzde 10’dan azdır. Bunlar da doku hasarı olmuş veya cerrahi endikasyon kapsamına girmiş vakalardı.

Fibromyalji, faset eklem sorunları, bel ağrıları, omuz ağrıları, uyuşma ve karıncalanma tarzı nörojenik sorunlarda , eklem ve kas ağrılarında ve migren gibi vasküler kaynaklı ağrılarda, trigeminal nevralji gibi oldukça zorlu vakalarda nöralterapiyi Türk hekimlerine ve hastalarına tavsiye ediyorum.

Nöralterapinin Tarihçesi:

1940 yılında Ferdinand Huneke tarafından Almanya'da keşfedilen nöralterapi buradan tüm Avrupa'ya yayılmıştır. Şu an birçok üniversitede ders olarak okutulmakta ve ağrı kliniklerinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Bu bilimsel yöntemin ülkemizdeki öncüsü, Almanya’da Tamamlayıcı Tıp Doçenti olmuş ve ülkemize bu yöntemi taşımaya çalışan hocam Doç. Dr. Hüseyin Nazlıkul’dur.

IGNH isimli uluslararası nöralterapi derneğinin eğitim programlarına katıldıktan sonra hastalarıma daha rahat yardımcı olduğumu gördüm. Bu eğitimden sonra da ağrı konusu, hekimliğimde çözmeye çalıştığım en heyecan verici uğraş oldu diyebilirim. Ağrıyı tedavi etmek her çağda ve medeniyette hekime takdir ve saygınlık kazandıran en temel konulardan biridir. Mitolojik anlamda ağrıyı tedavi tanrısal bir sanat olarak görülür.

Bu konuda bize rehberlik eden ve Türkiye’de her kim ki bir biçimiyle nöralterapi uyguluyorsa onların hocası olan ve benimde 2 yıldır özel asistanlığını yaptığım Türkiye Nöralterapi Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Nazlıkul’a burada tekrar şükranlarımı dile getiriyorum.

İnternette bazen dolaşıyorum pek çok sayfada nöralterapi ile ilgili yazı görüyor ve okuyorum. Her nedense meslekdaşlarımız bu mesleği kimden öğrendiklerini hiç yazmıyorlar. Nöralterapinin Türkiye’deki tek hocası, hepimizin öğretmeni olan Hüseyin Nazlıkul ismini web sitelerinin, yazılarının, röportajlarının, televizyon programlarının hiçbirinde telaffuz dahi etmiyorlar. ( iki kişi hariç!)

Oysa Nöralterapi eğitimlerinden hocamız Doç. Dr. Hüseyin Nazlıkul’dan, kendi hocalarının isimlerini kaç kez işittik? Kitaplarının önsözlerinden onlardan söz ederken samimi sevincini hepimiz her seferinde görüyoruz. Acaba hocamızın ismini vermemekle Hüseyin hocamız başta olmak üzere nöralterapiye biraz haksızlık yapmıyor muyuz? Ne dersiniz?

2008 Haziran ayında 26 doktor Almanya Greifwald sempozyumunu katıldığımızda, Hüseyin hocanın nöralterapiye katkısının Türkiye ile sınırlı olmadığını hepimiz gördük ve tanık olduk. Bu işin duayenleri olarak tanıdığımız Prof. Dr. Hans Barop, Prof. Dr. Lorenz Fischer, Doç. Dr. Gerd Dros, Prof. Dr. Jürgen Giebel hocamızın bilgisine ne kadar önem verdiklerini,  her sunum sonunda hocamıza son sözü verdiklerini hep beraber izledik. Şimdi biz kimin öğrencisi olduğumuzu belirtmemekle ne yapmış oluyoruz ki…

Ben iki yıldır Hüseyin hocamla birlikte çalışıyorum ve bundan çok memnunum. Ama şu kadarını bilmenizi isterim ki kurslarda öğrendiklerimiz hocacımızın bilgi harcından sadece birkaç damla. O kadar öğretme arzusuna rağmen bunu 140 saatte sıkıştırmak mümkün değil.

Hocam iyi ki varsınız! Sayenizde mesleğimi seviyorum. Hekimliğin önemini sizinle kavradım. Her şey için binlerce kez teşekkür ediyorum.

Nöralterapinin Kullanıldığı Hastalıklar:

1-Migren ve baş ağrılarını tedavisi

2-Boyun, sırt ve bel ağrıları gibi kas kökenli ağrıların tedavisi

3-Bel ve boyun fıtıklarında ağrının giderilmesi

4-Eklem hastalıkları (menisküs yırtılması, eklem içindeki sıvının azaltılması, sporcu yaralanmaları)

5-Sinir basısına bağlı oluşan ağrıların tedavisi

6-Romatizmal hastalıkların tedavisi

7-Allerjik astım ve allerjik rinit gibi allerjik kökenli hastalıkların tedavisi (bağışıklık sistemindeki denge bozukluğu)

8-Tiroid hastalıklarının tedavisi

9-Menapoz sıkıntılarının giderilmesi

10- Adetr düzensizlikleri ve şiddetli adet sancılarının tedavisi

11-Hormonal bozukluğa bağlı üreme sorunları

12-Kronik tonsillit (geçmeyen boğaz iltihabı) tedavisi

13-Kronik sinüzit tedavisi

14- Fibromyalji (yaygın kas ağrıları), devamlı yorgunluk hissi ve halsizlik tedavisi

15-Depresyon ve panik atak gibi ruhsal hastalıkların tedavisi

16-Kronik kabızlık tedavisi

17- Bağırsak hastalıklarını tedavisi (irrtabl kolon sendromu, ülseratif kolit ve crohn)

18-Yüz felci tedavisi

19-Trigeminal nevralji tedavisi

20-Spor yaralanmaları tedavisi

21-Vücudun toksinlerden arındırılması

22-Anti-aging (yaşlanmanın önlenmesi)

 

Dr. Tijen ACARKAN & Dr. Hüseyin NAZLIKUL

[email protected]

www.tijenacarkan.com