SAĞLIKLI YAŞAM İPUÇLARI

Her yerde, her köşede, her dergi ve gazetede sizlere sağlıkla ilgili öneriler aktarılıyor. İlgisi olanlar okuduklarını uyguluyor, kimileri de burun kıvırıp bildiklerine devam ediyorlar. Günümüz yaşam koşulları sağlığımız için o kadar tehditkâr ki, eski topraklarımız gibi değiliz! Bu sebeple de hepimizin sağlıklı yaşam adına önerileri var. Benim de var:

-       Sabah güçlü bir kahvaltıyı mutlaka yapın. Poğaça, simit, börek ve çay, kahveden oluşan kahvaltıların hemen hiç besleyici değeri olmadığını unutmayın.

-       Kahve ve koyu çay yerine özellikle doğal bitki çayları için.

-       Bütün besinlerin doğal olanlarını tercih edin, besinleri taze olarak tüketin. Katkı maddesi içeren her türlü besinin zararlı olma ihtimalini unutmayın.

-       Ana ve ara öğünlerinizde mümkünse ev yapımı yoğurt tüketmeye özen gösterin.

-       Maydanoz, nane, fesleğen, roka gibi yeşil yapraklıları mümkün olduğunca sık tüketin. Akşamları televizyon karşısında bir tabak yemiş ya da cips yerine bol limonlu böyle bir yeşillik tabağı hazırlayın. C vitamini takviyesi yapmış olursunuz.

-       Sürekli tek yönlü beslenerek ve aç kalarak kilo veremezsiniz daha önemlisi sağlığınıza zarar verirsiniz. Bu sebeple dengeli beslenmeye özen gösterin. Et, balık, tavuk, bakliyat vb ana besin gruplarını haftada iki kez tüketmeye özen gösterin.

-       Beslenmenizi çeşitlendirin. Mümkün olduğunca her gün ayrı bir ana grup besini tüketin. Dengeli beslenmeden kastedilen budur çünkü.

-       Kahverengi ekmekle beyaz ekmek arasında kalori olarak önemli bir fark yoktur. Ekmek olarak yine değiştirerek tahıl ekmeklerini tüketin.

-       Yemeklerinizi günlük yapmaya özen gösterin. Yapıldıktan sonra ertesi gün yeniden ısıtılan yemeğin besin değerini çok fazla kaybettiğini unutmayın.

-       Yemeklerinizi hazırlarken çok pişirmeden, kavurmadan, çok bekletmeden hazırlayarak besin değerlerini koruyun.

-       Akşamları yemeklerinizi sekize kadar yemeye çalışın. Bu saatten sonra da ancak meyve yeyin ya da sıvı tüketin.

-       Sabahları güne erken başlamaya çalışın. Uyandığınız zaman yataktan kalkmadan önce birkaç dakika nefes teknikleri ile kendinizi güne hazırlayın.

-       Bulunduğunuz ortamı gün içinde birkaç defa klimalarla değil temiz hava ile havalandırın.

-       Her gün sadece 20 dakika bile olsa düzenli olarak yürüyüş yapın ya da evde kendinize zaman ayırarak spor yapın.

-       Fırsat buldukça toprak, çimen ve su (deniz, göl, dere vb) ile temasa geçin.

-       Her gün yarım saat kendi kendinize kalın. Kendinize bir yemek, çay ısmarlayarak, hiçbir şey düşünmeden zihninizi dinlendirerek, yürüyüş yaparak vb kendi kendinizle olmanın tadını çıkartın.

-       Uyku kalitenize dikkat edin. Uyuduğunuz odada elektronik aletler (televizyon, cep telefonu vb) bulundurmayın. 

Dr. Tijen Acarkan