SUSUZ OLMAZ

Suyun vücudumuz için ne kadar gerekli olduğu anlatmama gerek var mı bilemiyorum? Çünkü her dergi her magazin her internet sitesinde ya da gittiğiniz pek çok doktor; “ Çok su içmeniz gerekiyor!” diyor.  Ama nasıl spor yapmak yaşam şeklimizin bir parçası olamıyorsa, su içme alışkanlığını da edinemiyoruz maalesef.

Bedenimizin suya olan ihtiyacını anlatabilmek için hastalarımıza verdiğimiz örneği paylaşacağım sizinle:

Dört kişinin yaşadığı bir ev 2 oda 1 salon. Bu evde ortalama 60-70 sene yaşanacağını (ara bakımlarla) düşünün. Ama bu evin su ile ilgili bir sıkıntısı var. Şöyle ki sadece küçük banyonun musluğundan serçe parmak kalınlığında su akıyor. Başka su kaynağı da yok. İşte bu dört kişilik yaşam, çamaşırıyla, temizliğiyle, yemeğiyle, misafiriyle, tadilatlarla…koca bir yaşam bu evde susuz (az suyla) nasıl olabilir bir hayal edin… Geçen zamanla bu evde yaşam ne kadar sağlıklı olur bir düşünün…

İşte su içmeyerek bedeninize de benzer bir durum yaşatıyorsunuz. Bedenin sağlıklı olması için, toksinlerden temizlenmesi için, dolaşımın sağlıklı olması, bedenin kendini yenilemesi için, nefes alması için kısacası tüm yaşamsal fonksiyonları için hergün kilo başına 40 ml su içmeniz gerekir.

Şöyle düşünenler olacaktır? “Ben su içmiyorum, ama hiçbir hastalığım yok?”

Koruyucu hekimlik penceresinden baktığımız zaman; şu anda tanısı konulmuş bir hastalığın olmaması, sağlıklı olunduğu anlamına gelmez. Etrafınızda pek çok kişiden duymuş ya da görmüşsünüzdür, düzenli check-up’lar yaptırıp herhangi bir hastalığı olmayan ama yaşam kalitesini azaltan şikayetleri geçmeyen…

Pek çok hastalığın zemininde susuzluk olduğunu vurgulayarak yazımı bitiriyorum ve detaylı bilgi için “Hayatı Keşfet” kitabını öneriyorum.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Dr. Tijen Acarkan