YAZ GELDİ, ARINMA YANİ DETOKS VAKTİ!

Bedensel toksinlerde arınmanın adı detoksifikasyondur. Halk arasında detoks olarak adlandırılır. Detoksifikasyon organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizlenmesi anlamına gelir. Şu veya bu şekilde bedenimizi kirleten çevresel toksinleri gideren detoksifiye edici yöntemleri (detoks kürleri) ve araçları kullanmamız sağlıklı ve uzun bir yaşam için gereklidir.

Vücudumuza zarar veren bu maddeler; dokularımızın, organlarımızın, hücrelerimizin ve hücre içi organellerin başlıca düşmanlarıdır. Kişi kendisini rahat hissetmeyip böyle bir takım huzursuzluklarla hekimine başvurduğunda tabii ki laboratuarda yapılacak olan kan, idrar, dışkı, saç analizleri, karaciğer fonksiyon testleri sonucu, hekim gözetiminde detoksifikasyon uygulamalarının yapılması sağlıklı bir uygulama açısından çok anlamlı olacaktır.

Ancak ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ve kışın bedeninizden biriktirdiğiniz toksinlerde uzaklaşmak arzusundaysanız hocam Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul’un “Hayatı Keşfet” ve “Gerçek Detoksu Keşfet” kitaplarından değerlendirdiğim bazı besinlerin detoks üzerinde etkisini sizlerle paylaşmak istedim.

Ananas: İhtiva ettiği bol C vitamini ve cilt ile sindirim detoksu sağlayan bromelin sebebiyle önerilir.

Greyfurt: Tüm detoks kürlerinin favori meyvesidir. Yüksek oranda C vitamini ve lif içerir. Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar (statinler) greyfurt suyunu bu ilaçlarla aynı anda kullanmamalıdır.

Kayısı ve Şeftali: Güçlü bir antioksidan olan beta karotenin en iyi kaynaklarıdır. Ayrıca bir miktar da flavinoid, bitkisel lif, potasyum ve diğer mineralleri içerirler. 

Portakal: Çok değerli bir antioksidan ve detoks vitamini olan C vitamininden zengindir. Bol miktarda lif ve flavinoid içerir.

Elma: Zengin bir flavinoid ile likopen kaynağıdır. Aynı zamanda kolesterol azaltıcı pektin ve birçok vitamin de içerir.

Siyah Üzüm: Zengin bir vitamin kaynağı olmakla beraber çekirdeğinde çok değerli bir antioksidan olan proantosiyanidin bulundurur.

Kivi: C vitamini ve mineral deposudur.

SEBZELER

Lahana Grubu Sebzeler: Beyaz ve kırmızı lahana, brokoli, şalgam, kırmızı turp, pancar, Brüksel lahanası, karnabahar, detoks kürlerinin değişmez elemanlarıdır. Detoks sistemini güçlendiren antioksidan vitamin ve mineralleri bol miktarda ihtiva ederler. Vücudu toksinlerden temizleyici, güçlendirici ve destekleyici besin elemanlarından zengin sebzelerdir. Çiğ olarak, haşlanmış olarak veya öğütülerek sebze suyu karışımları içinde kullanılabilirler.

Havuç: Çok iyi bir antioksidan olan beta karoten ve C vitamini bakımından zengindir. Çok da güçlü bir toksin temizleyicidir.

Enginar: Karaciğerin çok yararlı bir destekleyicisi ve güçlü bir toksin gidericidir. Kolesterol düşürücü etki de gösterir.

Kereviz ve Yer elması: Güvenilir bir antioksidan ve iyi bir sindirim rahatlatıcısıdır.

Sarımsak ve Soğan: Bağışıklık sistemini güçlendirici, kolesterol azaltıcı ve toksinlerden arındırıcı etki gösterirler.

Sağlıkla kalın…

Dr. Tijen Acarkan